Vrtec Kog je del VIZ ENOTE MIKLAVŽ PRI ORMOŽU Z DISLOCIRANO ENOTO NA KOGU in kot tak del enovitega zavoda OŠ Miklavž pri Ormožu.
V šolskem letu 2023/24 je v enoti Kog oddelek in pol.
SKUPINA | ODDELEK | VZGOJITELJICE, VPO-VZGOJITELJICE |
MEHURČKI | HETEROGENI ODDELEK
1 DO 3 LETA STARIH OTROK |
PETRA LAH FILIPIČ
INES BOLCAR |
BALONČKI | POLOVIČNI HETEROGENI ODDELEK 3 DO 5 LET STARIH OTROK | ANDREJA KOŠČAK
MONIKA PLOHL |
OBRAZCI:
KLIKNI ⇓
GALERIJA PRETEKLIH DOGODKOV 2023/2024 >
OBISK ZOBNE SESTRE SAŠE IN LARE
Danes sta nas obiskali sestri Saša in Lara ter nam pripravili poučno in zabavno dejavnost o skrbi za zobe. Sestra Saša nam je prebrala pravljico o medvedku Janu, ki je imel zobobol, nato pa smo se naučili, kako si pravilno ščetkati zobe. Skupaj smo razvrščali živila glede na to, ali so zdrava ali škodljiva za naše zobe. Na koncu smo ponosno pokazali svoje zobke in si za trud prislužili štampiljko.
OCVRTE JOGURTOVE MIŠKE
Za pustni čas smo si v vrtcu spekli slastne miške. Najprej smo skrbno pripravili maso in jo pustili nekaj časa počivati, da so se sestavine lepo povezale. Nato smo z žlico oblikovali majhne kepice testa in jih ocvrli v vročem olju, da so postale zlato rjave in hrustljave. Ko so bile pečene, smo jih posuli s sladkorjem v prahu. Miške so bile mehke, rahle in izjemno okusne.
PISANI KLOVNI
Ker je pustni čas, smo se zabavali z ustvarjanjem norčavih klovnovskih frizur. Vsak klovn je dobil svojo barvo las, kar je ustvarilo pisano in veselo druščino smešnih in unikatnih klovnov.
IGRA S PRIJATELJI IZ ŠOLE
V našo družbo radi povabimo prijatelje, ki so letos vstopili v šolske klopi. Vedno se radi odzovejo povabilu, včasih pa nas z obiskom presenetijo tudi sami. Prvošolci ob obisku radi skrbijo za mlajše otroke, se z nami igrajo in ponosno delijo kaj so se do sedaj naučili.
SLOVESNKI KULTURNI PRAZNIK-FRANCE PREŠEREN
8. februarja praznujemo slovenski kulturni praznik, zato smo v teh dneh posvetili posebno pozornost našemu največjemu pesniku, Francetu Prešernu. Ogledali smo si različne posnetke, spoznali slovensko zastavo, grb in himno, ki jo je napisal prav Prešeren. V skupin Balončki smo narisali njegov portret, medtem ko smo Mehurčki pobarvali slovensko zastavo. Preko kamišibaja smo si ogledali njegovo življenje in tako bolje spoznali njegovo ustvarjanje ter pomen za slovensko kulturo.
PEKA PALAČINK
Lotili smo se peke palačink in pripravili dve različni masi – eno za ameriške palačinke in drugo za klasične. Za maso smo uporabili pirino moko, mleko brez laktoze, radensko, jajca in malo sladkorja. Ko so bile palačinke lepo zapečene, smo jih namazali z domačo marmelado ter jih obložili z raznovrstnim sadjem. Mmmmmm, kako so bile okusne!
OBISK KRMIŠČA IN GOZDA Z LOVCI
Izkoristili smo sončen in topel dan ter se podali na dolgo pot do naše gozdne igralnice. Med potjo smo se ustavili pri krmišču za živali, kjer nas je pričakal lovec Štefan. Skupaj smo nastavili koruzo za fazane in si ogledali solnico, ki služi za prehrano divjih živali. Pot smo nadaljevali proti gozdu, kjer so nas pričakale nagačene živali, ki sta jih prinesla lovca Mirko in Bojan, ter psička Biba. Lovci so nam pokazali rove, v katerih prebiva lisica, čeprav je tokrat nismo uspeli videti. Kljub temu smo preživeli prijetno dopoldne v gozdu in se veselili igre na naših igralih.
PRAVLJIČNA URICA S KNJIŽNIČARKO ŠPELO
Vedno se veselimo obiska knjižničarke Špele, ki s seboj prinese velik nabor knjig iz knjižnice Franca Ksavra Meška Ormož. Tokrat je bilo v njeni potujoči knjižnici veliko knjig z zimsko vsebimo, o čemer je na začetku srečanja tudi tekla beseda. Z veseljem smo sodelovali v pogovoru in sledili navodilom Špele. Prisluhnili smo pripovedovanju knjige To je skrivnost!, ki je govorila o tem, kako težko zadržimo kakšno skrivnost, ne da bi jo povedali drugim. Na koncu srečanja smo prelistali knjige iz »potujoče knjižnice«. Knjižničarka Špela nas je vljudno povabila, da kdaj tudi s starši zaidemo v knjižnico, kjer imajo v krajevni knjižnici Miklavž vsak prvi torek v mesecu Čarobne urice.
TEDEN BRALNE PISMENOSTI
Ta teden poteka projekt na temo BRALNE PISMENOSTI, ki poudarja pomen branja in poslušanja pri otrocih. Osrednja nit našega tedna je priljubljena otroška knjiga Muca Copatarica. Vsak dan bomo s pomočjo te zgodbe spoznavali nekaj novega – bodisi preko branja, pogovora, pripovedovanja ali ustvarjalnih dejavnosti, povezanih z zgodbo. Cilj projekta je razvijanje ljubezni do knjig, razumevanja prebranega ter spodbujanje otrok, da preko zgodb razvijajo jezikovne in socialne veščine.
Teden smo zaključili ob ogledu predstave vzgojiteljic iz Krškega, ki so ustvarjalno upodobile pravljico Muca Copatarica, katero smo si ogledali preko računalnika. Pred tem smo se skupini Mehurčki in Balončki podružili v veliki igralnici in tako sklepali nova prijateljstva. Z dejavnostmi na temo ene lepših pravljic vseh generacij, Muca Copatarica, bomo nadaljevali tudi v prihodnjih tednih.
V sredo smo v vrtcu izvajali vaje za izboljšanje motorike govoril. Starejši smo izvajali dihalne vaje z blazino na trebuhu, zadrževali dih, pihali sveče v različnih globinah, s pihanjem premikali različno težke materiale, izvajali vaje ustnic, pihali v trak in pest in risali s svinčnikom v ustih. Mlajši smo oponašali zvoke živali in vozil, delali mehurčke s slamico in s slamico premikali vato in kozarec ter pihali svečo v socialni igri Eno lučko imam …
Pravljico Muca Copatarica smo si v skupini Mehurčki ogledali tudi preko računalnika in jo s skupnimi močmi obnovili, zapeli smo pesem Kje je copatek? in iskali vsak svoje copatke, ki so bili skriti v naši igralnici. Kasneje smo se preizkusili v igri Spomin, razvrščali smo kocke po barvah in sestavljali stolpce iz lesenih kock.V starejši skupini smo si ponovno ogledali pravljico in jo preko slikanic iz knjige obnovili ter sestavljali zgodbe s pomočjo sličic. Tokrat smo se preizkusili v drugačnih pred opismenjevalnih dejavnostih – igra Spomin, sestavljanka, presipavanje sipin …
Drugi dan projekta smo se seznanili s pravljico Muca Copatarica in v našo garderobo ter igralnico pokukala maskota Muca Copatarica ter ugotovila, da si na Kogu pridno pospravljamo copate in čevlje. Dan smo nadaljevali z vajami za razvijanje fine in grobe motorike, s katerimi bomo nadaljevali v naslednjih dneh.
V ponedeljek smo obiskali prijatelje iz Miklavža, kjer smo doživeli nepozabno glasbeno urico življenjskih dogodivščin. Obiskala nas je KOVČEKTETA, ki je s sabo prinesla veliko različnih glasbil – nekatera med njimi so bila izjemno izvirna in ročno izdelana. Pokazala nam je, kako se pravilno uporablja glasbila, in nam predstavila njihove zvoke. Poleg tega nas je navdušila z izvajanjem številnih avtorskih pesmi, ki so še dodatno popestrile dogodek. Ura je bila zelo poučna, zabavna in polna glasbenega raziskovanja, ki nam bo še dolgo ostala v lepem spominu.
Zadnji dan v vrtcu v letošnjem letu je bil prav poseben. Otroci smo si lahko prinesli igrače od doma, kar nas je zelo razveselilo. Igrače smo med seboj pokazali, se z njimi igrali in si jih celo izmenjevali.
ZVERJAŠČEK
Ogledali smo si simpatično risanko “Zverjašček”, ki pripoveduje zgodbo o radovednem in pogumnem sinu znanega Zverjasca. Zverjašček se odpravi na razburljivo pustolovščino po gozdu, da bi našel strašno Miško, o kateri mu je pripovedoval njegov oče.
KINO
V vrtcu Kog smo doživeli pravi kino! Pripravili smo kokice in smokije, kot se za kino spodobi, ter si ogledali risanko Palčič. Risanka nas je povsem navdušila, saj je bila zelo zanimiva in polna dogodivščin.
BAZAR PRI MIKLAVŽU
V četrtek smo pri Miklavžu pripravili bazar, kjer smo imeli svojo stojnico z različnimi izdelki. Na dogodek je prišel tudi Sveti Miklavž in nas razveselil z darili. Da nas ni zeblo, smo si privoščili topel čaj in se posladkali z okusnimi piškoti.
OKRAŠEVANJE BOŽIČNEGA DREVESA
V vrtcu Kog smo si skupaj okrasili božično drevo, kar je prineslo veliko veselja. Okraski so bili unikatni, saj smo jih izdelali iz naravnih materialov in volne. Ob tem ustvarjalnem delu je vladalo posebno praznično vzdušje, polno smeha in topline.
PEKA PIŠKOTOV Z BABICAMI
Danes smo medse povabili babice, ki so nam pomagale pri izdelavi božičnih piškotov za bazar. Skupaj smo pripravili štiri različne vrste: čokoladne razpokančke, kokosove kroglice, medenjake in maslene piškote. Ob koncu smo jih seveda tudi poskusili in bili so izjemno okusni!
DELAVNICA ZA BAZAR
Za prihajajoči bazar smo se lotili različnih ustvarjalnih projektov. Izdelali smo čudovite voščilnice z božičnimi motivi, unikatne okraske za smreko ter skrbno napolnili stekleničke z dišečo soljo. Vsak izdelek je bil narejen z veliko truda in veselja, da bi obiskovalcem bazarja pričarali praznično vzdušje.
KOSILO V GOZDU
Pot do naše gozdne igralnice je vedno pravo doživetje – dolga, včasih tudi naporna, a vsakič polna pričakovanj. V goste smo povabili izkušenega kuharja Jožeta, ki nam je razkril svoj recept za obaro in nas naučil, kako jo pripraviti. Medtem ko se je obara počasi kuhala, smo se prepustili igri v naši priljubljeni gozdni igralnici. Ko je bil čas za pokušino, smo se strinjali, da je obara naravnost božanska – dali smo ji oceno 11/11! Za konec pa nam je gospod Jože zaupal prav posebno skrivnost: v gozdu je srečal škratka, ki je za nas skril zaklad. Navdušenje med iskanjem zaklada je bilo nepopisno, ta čarobni dan pa si bomo zapomnili še dolgo.
TEDEN SLOVENSKE HRANE- TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK
V Sloveniji letos prvič obeležujemo teden slovenske hrane, s katerim želimo spodbuditi ponovno odkrivanje bogate tradicije domačih jedi in poudariti koristi uživanja lokalno pridelane hrane.
Danes je po vsej Sloveniji potekal Tradicionalni slovenski zajtrk, ki smo se ga z veseljem udeležili. Na dogodek smo povabili predsednika Krajevne skupnosti Kog, Slavka Bedekoviča, in članice Aktiva kmečkih žena Kog, ki so se prijazno odzvali našemu povabilu. Zajtrk je bil pripravljen iz lokalnih kmetijskih pridelkov in je bil zares okusen.
V četrtek nas je obiskala gospa Anica Strelec in nam pokazala, kako pripraviti testo za kruh. Najprej nam je predstavila sestavine, potrebne za pripravo testa, nato pa smo se lotili dela. Z njeno pomočjo smo zamesili testo za žemljice, medtem ko je za rogljičke gospa Anica že prinesla pripravljeno testo. Ko smo čakali, da testo vzhaja, smo z barvicami pobarvali in izrezali kruh, ter prilepili na mizo kot okras. Rogljički so bili hitro pečeni in pripravljeni na pokušino, medtem ko smo žemljice pustili za naslednji dan, ko bomo obeležili TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK.
V sredo nas je obiskala čebelarka Fleur. Najprej nam je pokazala fotografije čebelnjaka in življenja čebel, nato še opremo, ki jo čebelarji uporabljajo pri delu. Prinesla je tudi pravo satje, kar nas je navdušilo, in nam povedala veliko zanimivosti o čebelah. Po predstavitvi smo se lotili peke in spekli okusne medenjake, ki so bili sladki in dišeči.
V torek nas je obiskala gospa Maša Keček, ki nam je pokazala, kako iz sladke smetane nastane pravo maslo. Sprva smo le opazovali kuhinjski robot pri delu, nato pa smo presenečeni zagledali nastalo maslo. Gospa Maša je maslo oprala v hladni vodi, nato pa smo ga poskusili. Bilo je izjemno okusno!
V ponedeljek sta nas obiskala gospod in gospa iz kmetije Kutnjak, ki se ukvarjata s sadjarstvom. Predstavila sta nam svoje delo in prinesla štiri vrste jabolk, jabolčni sok ter jabolčni čips. Skupaj smo narezali jabolka in skuhali okusen kompot. Med kuhanjem so mlajši otroci pobarvali slike jabolk, starejši pa so ustvarjali trganko jabolko. Kompot je bil izvrsten, dogodek pa je bil prijetna priložnost za spoznavanje lokalnih pridelkov in ohranjanje slovenskih kulinaričnih običajev.
OBISK BLIŽNJE KMETIJE OREŠNIK
Prvič obeležujemo teden slovenske hrane, ki spodbuja k ponovnemu odkrivanju bogate tradicije domačih jedi ter koristi lokalno pridelane hrane. Zato smo se v okviru projekta podali na pot do bližnje kmetije družine Orešnik. Od blizu smo si ogledali pujsa, kokoši, bike, teličke in krave. Gospa Darja nam je povedala, kaj vse jedo krave, da imajo kvalitetno mleko. Pokazala nam je tudi molzni aparat in hladilnik kjer ga shranjujejo. Pogostili so nas s sveže prekuhanim mlekom in mlečnim kruhom, mmmm kako je bilo dobro.
OBISK ZOBNE SESTRE SAŠE
Kako pomembo je umivanje zobkov nam je danes skozi zgodbo o veverički predstavila zobna sestra Saša. S seboj je prinesla tudi ščetke in nam pokazala pravilno umivanje zob. Kasneje smo s skupnimi močmi uredili plakat, kjer smo urejali sličice z zdravo in nezdravo prehrano. Mi že dobro vemo kaj je za naše zobke zdravo in kaj ne, vendarle pa še vedno radi pojemo kakšen bonbon ali čokoladico.
PRAVLJIČNA URICA S KNJIŽNIČARKO ŠPELO
V vrtcu zelo radi prisluhnemo različnim zgodbam in prebiramo knjige, ki jih imamo v knjižnih kotičkih. Žal pa nimamo toliko knjig na voljo, kot jih imajo v Knjižnici Franca Ksavra Meška Ormož. Danes nas je z obiskom presenetila knjižničarka Špela ter v vrtec prinesla velik nabor knjig z jesensko vsebino, s seboj pa je pripeljala tudi veveričko, katero smo mi poimenovali Micka. Slikanici z naslovom Dve zame, ena zate smo tudi veselo prisluhnili, kasneje pa smo si lahko ogledali in prelistali še ostale knjige iz potujoče knjižnice.
BARVANJE GLINENIH BUČ
Buče, ki smo jih izdelali v tednu otroka, so se končno posušile. Zmešali smo rdečo in rumeno barvo ter jih pobarvali in posušili.
IZDELAVA BUČNEGA NAMAZA
Včasih v vrtcu tudi sami poskrbimo za obrok. Tokrat smo si za zajtrk sami pripravili bučni namaz. Za namaz smo potrebovali skuto, kislo smetano, suha bučna semena in ščepec soli. Najprej smo prepražili bučna semena, katera smo sami natrebili letos septembra. Semena smo kasneje zmleli v multipraktiku in jih zmešali skupaj s kislo smetano in skuto. Nekateri smo narezali še korenček, drobnjak in kruh. Pripravili smo tako dober namaz, kot nam ga pripravi kuharica Romana.
OBISK PRI TETI ANICI
Zelo radi se sprehodimo po vinogradih do naše bivše kuharice Anice. Vedno se nas razveseli in nam pripravi pravo pojedino. Tokrat nas je razveselila z domačo pogačo in rogljički, imeli pa smo tudi dovolj časa za pogovor in igro.
IŠČEMO PISANO JESEN
Sprehod vedno dodobra izkoristimo za gibanje, učenje in zabavo. Tokrat smo se podali na sprehod med vinogradi in po poti opazovali pisano jesen, naša naloga pa je bila nabrati različne in nam zanimive liste.
REPA VELIKANKA
Spoznali smo rusko ljudsko pravljico Repa velikanka. Najprej smo se pogovorili o jesenskih pridelkih, prisluhnili pripovedovanju vzgojiteljice, nato pa smo si ogledali lutkovno predstavo. Za konec smo se lahko tudi sami preizkusili v igri vlog in pri tem pozitivno presenetili vzgojiteljice.
IGRA Z NARAVNIM MATERIALOM
Danes smo izkoristili lepo vreme in se ponovno podali do naše gozdne igralnice. Tam smo si najprej privoščili sadno malico, nato pa iskali naravne materiale, kot so listje, želod, kostanj, vejice ter jih lepili na lepljive podlage. Nastali so čudoviti izdelki, ki krasijo našo garderobo. Kasneje smo se z naravnim materialom igrali v naši kuhinji in se tako zabavali, da smo skoraj pozabili, da se moramo vrniti v vrtec.
TEDEN OTROKA – “OTROK NEPOPISAN LIST”
V tednu otroka se igramo malo drugače, kot so se igrali naši stari starši. Ugotovili smo, da so imeli takrat igrače v večji meri iz lesa, blaga, papirja in naravnih materialov in veliko manj izbire, kot je imamo danes. Odpravili smo se tudi do Košarkine hiše, kjer nam je gospa Ksenija pokazala razstavo knjig, ogledali pa smo si lahko ostalo hišo in starine v njej, od katerih so nas najbolj pritegnile stare igrače. V vrtcu so nas v tem času pričakale gospe iz društva Kmečke žene s Koga, s katerimi smo izdelovali medvedke iz recikliranega blaga ter jih kasneje razstavili pred vhodom v vrtec.
V torek smo si sami izdelali igrače, s katerimi se igramo ves teden. Različne škatle in tulce smo najprej pobarvali s čopiči, nato pa jih s flomastri porisali.
V vrtcu se vedno veselimo ogleda risanke. To sredo smo si naredili kino in si ogledali risanko Lolek in Bolek, katero zagotovo bolje poznate naši starši in stari starši. Seveda pa v kinu ne sme manjkati kokic.
V vrtec smo povabili lončarko Nušo Rajh, ki nam je pokazala, kako ustvarja z glino. Izdelali smo vsak svojo bučo, nekateri pa smo se preizkusili tudi na vretenu in ustvarili svoje unikatne izdelke. Delavnica je bila zelo zanimiva in poučna, saj smo se naučili veliko novega. Hvala Nuši, da se je odzvala na naše povabilo, se že veselimo naslednjega srečanja.
Ves teden smo pridno nabirali in v vrtec prinašali kostanje, zato je danes po vrtcu in šoli zadišalo po pečenih kostanjih. Rade volje smo se malo umazali, jih olupili ter jih z veseljem pojedli, bili so zelo okusni.
JUHA, KI IZ BUČ SE SKUHA
Vzgojiteljica nam je predstavila zgodbo Juha, ki iz buč se skuha, nato pa smo buče še izdelali. Otroci skupine Mehurčki smo buče naredili s tehniko odtiskovanja, otroci skupine Balončki pa smo si izdelali dekorativne buče za igralnico tako, da smo modele buč pobarvali s čopičem.
MATEMATIKA Z JESENSKIMI PLODOVI
Matematika je lahko tudi zabavna! Mi se radi igramo z jesenskimi plodovi in se pri tem tudi učimo. Jesenske plodove razvrščamo, jih postavljamo v zaporedja, prirejamo ali pa z njimi kuhamo.
IGRA V GOZDU
V gozd smo se odpravili po zajtrku, da bi preizkusili nova igrala in kuhinjo, ki smo jo postavili na prejšnji delavnici s starši. Z navdušenjem smo raziskovali igrala, se preizkušali v novih igrah in se dodobra razgibali. Ko smo prišli do kuhinje, smo skupaj kuhali različne jedi in se ob tem zelo zabavali. Vsi smo uživali v svežem zraku in smehu, ki je odmeval po gozdu.
JESENSKA OPRAVILA
V vrtcu smo se na igrišču lotili trebljenja buč in ličkanja koruze. Trebili smo buče, ki so bile velikanske in oranžne, in se ob tem zelo zabavali. Ličkanje koruze nam je šlo malo težje od rok, a smo se kljub temu trudili. Na koncu smo bili vsi ponosni na svoj trud in veseli, da smo skupaj ustvarjali. Bučna semena bomo posušili, ter si iz njih naredili slan prigrizek.
SIVKA
V vrtcu je zadišalo po sivki, saj smo trgali posušene cvetove sivke, ki smo jih obrali že poleti. Z njimi smo iz grobe soli in cvetov naredili sivkino kopel ter napolnili kozarce, s katerimi bomo razveselili naše zunanje obiskovalce.
GOZDNA DELAVNICA S STARŠI
Čas, ki ga preživimo z družino, je najlepše preživeti čas. Otroke in njihove družine smo povabili, da si skupaj uredimo gozdno igralnico. Starši so prinesli orodje in material za delo, s katerim smo si ponovno naredili kreativna, unikatna in predvsem zabavna igrala. Najbolj spretni so prijeli za orodje, spet drugi smo čistili veje, listje, pleskali, otroci pa smo bili najbolj veseli, ko smo lahko preizkusili novo plezalo, vrv, kuhinjo, regal in obnovljeno hiško. V sproščenem vzdušju smo druženje zaključili ob pogovoru in zasluženi južini. Dobro sodelovanje med družino in vrtcem je pomembno za otrokov razvoj, zato bi se vzgojiteljice in otroci radi še enkrat iskreno zahvalili staršem za dobro sodelovanje, pomoč, nova igrala in tablo, ki po novem krasi našo gozdno igralnico. Obljubimo, da jih bomo dobro izkoristili!
PROJEKT PASAVČEK
Pasavček nas uči kako biti varni v prometu, zato so bile ta teden dejavnosti v našem vrtcu prometno obarvane. Mlajši smo spoznavali semafor in barve na njem, razvrščali kocke enakih barv ter iz kock gradili stolpe. Starejši smo si ogledali posnetek o projektu Pasavček ter se pogovorili o varnosti v prometu. V vrtcu pa nam je veliko bolj zabavno, če se lahko Balončki in Mehurčki družimo. S tehniko trganja in lepljenja smo naredili semaforje, ki krasijo našo garderobo. Ugotovili smo, da nas večina že dobro ve kakšnih barv je semafor.
Skupaj smo izdelali tudi policijske kape. S čopičem smo pobarvali krog z modro barvo, nato pa še izrezali značko, jo pobarvali z zlato barvo ter na koncu značko prilepili na kapo.
Igrali smo se z avtomobili, na katerih so bili nalepljeni simboli ter jih parkirali na ustrezno mesto, starejši pa smo se preizkusili v štetju pik in prepoznavanju številk, se urili v grafomotoriki ter prepoznavanju različnih oblik.
Najbolj pa smo se razveselili prometnega poligona. Za vožnjo smo imeli na voljo kartonske avtomobile in različne poganjalce. Vsak voznik je moral skrbeti za svojo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu. Za začetek smo si nadeli čelade ter se previdno podali na pot po poligonu, ki je bil sestavljen iz različnih ovir (stožci, lestev, zebra, pešci, obroči, prometni znaki), med igro pa smo se preizkusili tudi v ciljanju žogic v škatle (semafor).